Class One referee Amofa Sarkodie has been appointed by the Referees Appointment Committee to handle the top liner between Division One League side BYF Academy and Asante Kotoko in the MTN FA Cup round 64 clash on Sunday.
The Kumasi-based referee will be assisted on the lines by Freeman Awulo as a line 1 and Safo Adade as line 2 with Razak Ibrahim as the 4th official while Mike Amedior oversees the game as the Match Commissioner.
Below are Match Officials for Sunday & Monday's games:
MATCH: KING FAISAL VS ATWIMA MOHANI
Venue: Kumasi
REF: Latif Kadir
ASST 1: Prince O. Ansah
ASST 2: Frank Kokoti
4TH REF: Eric O. Prempeh
MC: Paul Ayamba
MATCH: TRUE DEMOCRACY VS DANBORT FC
Venue: Tema
REF: J.A Amenya
ASST 1: A.F. Zakari
ASST 2: Ashong Ibrahim
4TH REF: Akuffo Yirenkyi
MC: Kojo Yankah
MATCH: BYFA VS ASANTE KOTOKO
Venue: Bekwai
REF: Amofa Sarkodie
ASST 1: Freeman Awulo
ASST 2: Safo Adade
4TH REF: Razak Ibrahim
MC: Mike Amedior
MATCH: HEARTS OF OAK VS SP. MIRREN
Venue: Accra
REF: Charles Bulu
ASST 1: Nii Kotey Kotei
ASST 2: Paul Deyegbe
4TH REF: Serge Kongai
MC: Umar Teni
MATCH: YOUNG WISE VS GREAT OLYMPICS
Venue: Zaytuna Park
REF: Maxwell Hanson
ASST 1: F.D Ocansey
ASST 2: Seth Abletor
4TH REF: Musa Agbenuza
MC: Ofori Antwi
MATCH: FIJAI REAL UTD VS MEDEAMA
Venue: Essipon
REF: Eku Boateng
ASST 1: Kenedy Bentil
ASST 2: Sumaila Salifu
4TH REF: Daniel Anang
MC: James Adjei
MATCH: BIBIANI GOLD STARS VS RAIL STARS
Venue: Bibiani
REF: Francis Nti
ASST 1: Joseph Oti
ASST 2: Stephen Alhassan
4TH REF: Prosper Acquah
MC: R.S Addae
MATCH: BA UNITED VS ADUANA STARS
Venue: Sunyani
REF: Ali Alhassan
ASST 1: Kadir Sumani
ASST 2: Mikaal Fauzan
4TH REF: Mohammed Mutaka
MC: E.K Asante
MATCH: GUAN UNITED VS UTRECHT
Venue: Tamale
REF: Alex Akugri
ASST 1: Asigibi Marley
ASST 2: Peter Dauza
4TH REF: Ayabila Mohammed
MC: M.I Salisu
MATCH: POWER SPORTING VS KINTAMPO UNITED
Venue: Wa
REF: Adam Xavier
ASST 1: Sunday Aduko
ASST 2: Anaba Ben
4TH REF: Akanchise Alexander
MC: Stephen Kpen
MATCH: UNITY FC VS NEA SALAMINA
Venue: Bechem
REF: Oppong Tuah Evans
ASST 1: Lamini Mohammed
ASST 2: Adamu Hudu Yahaya
4TH REF: Adama Ibrahim
MC: Richard O. Yaw
MATCH: PROUD UNITED VS FETTEH YOUNGSTERS
Venue: Swedru
REF: Jones Akubiem
ASST 1: Enim Rockson
ASST 2: Isaac Asante
4TH REF: Dan B Otuobi
MC: J.A Odoom
MATCH: UNCLE T VS NARITA FC
Venue: Prampram
REF: Emmanuel Ansah
ASST 1: Ato Yawson
ASST 2: Kuedufia Courage
4TH REF: Sam Lee Lee
MC: MN Ayeh
MATCH: WASSAMAN VS NZEMA KOTOKO
Venue: Tarkwa
REF: Boakye K. Kobina
ASST 1: Cosmos Amoah
ASST 2: M.M Bashiru
4TH REF: Whittle Acquah
MC: E.M Alhassan
MATCH: OKYEMAN PLANNERS VS DREAMS FC
Venue: Old Tafo
REF: A.D Mohammed
ASST 1: Ashittey Amarh
ASST 2: James Osafo
4TH REF: Godwin Tordzro
MC: A.A Lawal
MATCH: PHAR RANGERS VS KOTOKU ROYALS
Venue: Dawu
REF: Joseph Anane
ASST 1: David Dogbe
ASST 2: Samuel Kusi
4TH REF: Sakibu Salifu
MC: Nicholas Djomoah
MATCH: EBUSUA DWARFS VS ELMINA SHARKS
Venue: Cape Coast
REF: Cecil Fleicher
ASST 1: Ben Vormaxor
ASST 2: Joseph Oti
4TH REF: Ben Aidoo
MC: M.D Arthur
MATCH: NSOATRE FC VS BEREKUM CHELSEA
Venue: Berekum
REF: Daniel Dorgbetor
ASST 1: Joseph Sey
ASST 2: Papala Patrick
4TH REF: Asante Krobea
MC: Yao Adu
MATCH: DOLPHINS VS FC SAMARTEX
Venue: Essipon
REF: Sylvester Adzoku
ASST 1: Joseph Ayambila
ASST 2: Osagyefo Rowell
4TH REF: Mathew Ayinsu
MC: M.N Mohammed
Read Full Story
Facebook
Twitter
Pinterest
Instagram
Google+
YouTube
LinkedIn
RSS